İçeriğe git

Ana menü:

EĞİTİM-BURSLAR

EĞİTİM VE BURSLAR


      DERNEĞİMİZİN  KURULUŞ AMAÇLARINDAN BİRİSİDE  EĞİTİMDİR, BİLİNDİĞİ ÜZERE EĞİTİM;  DERNEK  TÜZÜĞÜMÜZÜDE DE  MEVCUTTUR.

AYDINLIK, ÇAĞDAŞ  NESİLLERİN  YETŞMESİNİN EN ÖNEMLİ UNSURLARINDAN BAŞINDA İYİ BİR EĞİTİM GELMEKTEDİR. BU YÜZDEN BİZLERDE DERNEĞİMİZİN AMACINA UYGUN OLARAK  VE  EĞİTİME  DESTEK VERMEK  AMACIYLA  EKONOMİK  DURUMU  İYİ OLMAYAN  AİLELERİMİZİN  ÖĞRENCİ ÇOCUKLARINA  BURSLAR VEREREK  EĞİTİMLERİNE DESTEK OLMAYA  ÇALIŞIYORUZ.

İLK  BURSUMUZU 1997-1998. EĞİTİM SEZONUNDA VERMEYE BAŞLADIK,  MÜRACAAT  EDEN ÖĞRENCİ  SAYISI  FAZLA OLMADIĞI  İÇİN  İLK YILLARDA BİR  KRİTER BELİRLENMEMİŞTİ,  OKUL AYRIMI YAPILMAKSIZIN TALEPTE BULUNAN  HER ÖĞRENCİNİN  İHTİYACI OLDUĞUNA  KANAAT GETİRİLEREK BURS DESTEĞİ VERİLMEYE ÇALIŞILIYORDU.  
İLK YILLARDA  TALEP ÇOK FAZLA OLMADIĞI İÇİN  BU TALEPLER  DERNEĞİN  ÖZ KAYNAKLARINDAN SAĞLANMAKTAİDİ,  MÜRACAAT SAYILARI ARTINCA,  DERNEĞİN ÖZ KAYNAKLARI  BU  BEDELLERİ KARŞILAMAYA YETERLİ  GELMEDİ.
BİZLERDE  EKONOMİK DURUMU BİRAZ DAHA İYİ OLAN KÖYLÜLERİMİZDEN SAĞLADIĞIMIZ  BU GELİR KAYNAKLARI İLE  BURSLARI KARŞILAMAYA ÇALIŞTIK.
İLERİKİ YILLARDA BU MÜRACAATLAR  ARTMAYA BAŞLADI,  İHTİYACI  OLSUN OLMASIN  BİR  ÇOK ÖĞRENCİ ADINA VELİLERİ  VEYA YAKINLARI BURS TALEBİNDE   BULUNMAYA BAŞLADI,  HATTA BAZILARI  ARAYA ARACILAR  DAHİ KOYDULAR.
OYSA BİZLER MÜRACAAT EDEN KÖYLÜLERİMİZİN ARASINDA HİÇ BİR ZAMAN  HİÇ BİR  AYRIM YAPMAKSIZIN  HERKESE   AYNI CİDDİYETLE YAKLAŞTIK.
KÖYLÜLER ARASINDA AYRIMCILIĞA MAHAL VERİLMEMESİ İÇİN  MÜRACAAT EDEN HER ÖĞRENCİYE BURS VERİLMEYE ÇALIŞILIYORDU.
HATTA BURS TALEBİNDE BULUNAN BAZI AİLELERİN  EKONOMİK DURUMLARI,  BURS  KAYNAĞI  SAĞLAYANLARDAN DAHA İYİİDİ.

MÜRACAATLAR ARTTIKÇA BİZLER ARKASINDAN YETİŞEMEZ HALE GELDİK VE BAZI KRİTERLER GETİRMEK İSTEDİK,  İLK ETAPTA  LİSE, DAHA SONRADA 2 YILLIK YÜKSEK OKUL ÖĞRENCİLERİNİ  ELEMEYE BAŞLADIK, ASGARİ  4 YILLIK ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİMİZE BURS VERMEYE ÇALIŞTIK.
ÇÜNKÜ MESLEK LİSESİ OKUYAN BİR ÖĞRENCİ ÜNİVERSTE SINAVINDAN “SIFIR” PUAN ALDIĞI HALDE  MESLEK LİSESİNİN SAĞLADIĞI AVANTAJLA MESLEK YÜKSEK OKULUNA GEÇİYOR VE ÜNİVERSİTE OKUYORUM DİYE BURS TALEBİNDE BULUNUYOR,  BURSU VERİYORUZ;  ÖĞRENCİNİN BAŞARI DERECESİ  GENELDE DAHA DÜŞÜK OLDUĞU İÇİN  OKULU YÜRÜTEMİYOR VE ERTESİ YIL OKULU BIRAKIYOR, DOLAYISIYLA VERDİĞİMİZ  BURSDA  BOŞA GİDİYOR.

ALINAN BURSLARIN  EKSTRA BİR KAYNAK OLDUĞU ALGISI ARTTIKÇA BURS TALEBİNDE BULUNAN ÖĞRENCİLERİN SAYISINDA ARTIŞ OLDUKÇA  BİZLERDE  KAYNAK  BULMAKTA  ZORLANMAYA BAŞLADIK,  HEP AYNI  KİŞİLERE YÜKLENİYORUZ, ONLARDAN  KAYNAK SAĞLIYORUZ, ONLARDA SAĞOLSUNLAR  BİZLERİ  KIRMIYORLAR  HEP VERİYORLAR,  BİZ  ONLARDAN TALEP ETMEKTEN ONLARDA VERMEKTEN BIKMADILAR, YENİ KAYNAKLAR BULMAKTA  ZORLANIYORUZ TABİKİ,  HALİYLE  HEP AYNI İNSANLAR DESTEK SUNUYOR, ONLARA YILLARDIR BİZE VERDİKLERİ DESTEKTEN VE GÖSTERDİKLERİ BU DUYARLILIKTAN DOLAYI ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ.
DAHA ÖNCEKİ YILLARDA BURS VERDİĞİMİZ ÖĞRENCİLERİMİZ OKULLARINDAN MEZUN OLDULAR, İŞ HAYATINA ATILDILAR, ÇALIŞIYORLAR, ŞİMDİ ONLARIN BU DURUMA SAHİP ÇIKMALARINI DESTEK OLMALARINI BEKLİYOR VE ONLARI  GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ,  ONLARDAN KAYNAK SAĞLAMALARINI  BEKLİYORUZKİ,   İHTİYACI OLAN ÖĞRENCİLEMİZE BURS VERMEYE  DEVAM EDEBİLELİM.
AMA MAALESEF  DAHA ÖNCE BURS VERDİĞİMİZ  BU ÖĞRENCİLERİMİZDEN BU DUYARLILIĞI VE BU VEFAYI GÖREMİYORUZ; ASIL SİTEMİMİZ ONLARA VE  EKONOMİK DURUMU DURUMU İYİ OLUP BU KONUDAN UZAK DURAN KÖYLÜLERİMİZE.


    BU VESİLE İLE  2013-2014.  EĞİTİM  SEZONUNDAN BAŞLAMAK ÜZERE VERDİĞİMİZ BURSLARI,  ÖĞRENCİ  OKULUNDAN MEZUN OLUP  İŞ HAYATINA  ATILDIKTAN  SONRA BAŞLAMAK ÜZERE
“GERİ ÖDEMELİ”  HALE GETİRDİK VE ŞİMDİ  BURS TALEBİNDE BULUNANLARIN SAYISIDA BİRAZ
DAHA AZALDI, AMA HALA O DESTEKLERE İHTİYACIMIZ  SÜRÜYOR  KATKILARINIZI  VE  DESTERKLERİNİZİ  BEKLİYORUZ,    SAYGILARIMIZLA.

                                                                                                                             YÖNETİM KURULU


BURS VERİLEN ÖGRENCİLER

İçeriğe dön | Ana menüye dön