İçeriğe git

Ana menü:

EĞİTİM VE ÖGRENİM

KÖYÜMÜZÜ TANIYALIM

Kuyudere köyünde Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren yer yer okutmanlar, yer yer okumuş köylüler tarafından öğrenciler yetiştirilmiş. Bugün halen ayakta duran fakat harabeye dönmüş olan okul 1957 yılında yapılmış. Okul iki derslik bir müdür odası olmak üzere üç odalıdır. Okulun hemen yanında bir öğretmen lojmanı ve okul için yapılmış bir tuvalet bulunmaktadır.

Günümüzde eğitim sistemimizin sekiz yıllık eğitime geçmesiyle birlikte öğrenciler taşımalı yöntem kullanılarak ilçeye(Arguvan’a) araçlarla taşınmakta ve İlkokul, Lise eğitimlerini ilçedeki okullarda görmekteler. Her yıl yaklaşık 15-20 kadar öğrenci bu yöntemle okumaktalar.

Köyde okuryazarlık durumu %99 hatta %100 diyebiliriz. Çünkü köyde ki herkesin diploması var. Yaklaşık 10-15 yıl önce okur-yazarlık kursları ile İlkokul okuyamamış ileri yaştaki kişilere diploma verildi.

Bunda yaklaşık 5-6 yıl önce köyde İlkokulu bitiren öğrenciler ilçede ev tutarak ortaokul ve liseyi burada okurlarken artık ilçeye yeni yapılmış yurtlarda kalmaktalar veya servislerle köye günlük gidiş gelişler yapmaktalar.

İlçede Liseyi bitiren kızlar veya erkekler çeşitli üniversitelere gittikleri gibi liseyi bitirdikten sonra; Malatya veya İstanbul da çalışmaktalar veya köyde kalarak çiftçilikle uğraşmaktalar.


İçeriğe dön | Ana menüye dön