İçeriğe git

Ana menü:

GİYİM KUŞAM

KÖYÜMÜZÜ TANIYALIM

Köyde giyime ve kuşama baktığımızda kuşaklar arasında bir çelişki görülmektedir. Fakat bu çelişki kuşakların zamanla ortadan kalkması kuşakların kendisini yenilemesiyle bir nebzede olsa ortadan kalkmakta ve çelişki olmaktan çıkmaktadır.

Yaklaşık bundan on yıl önceki yaşlı kadınların giyinmelerine bakacak olursak; kadınların başlarına fes şeklinde bir başlık taktıklarını ve bunun üzerine de tülbent taktıkları görülmektedir. Kadınlar üzerine kazak, hırka türü elbiseler giyinirken, altlarına daha ince penye türü giysiler giyinmektedirler. Genellikle şalvar giyen yaşlı kadınlar, nadir olarakta etek giyinmektedirler. Eteklerin ise genellikle koyu renkli olanları tercih edilir. Etek ve şalvarın altına ise yörede yaygın olarak giyinilen ve “don” denen ve diz kapağa kadar uzanan iç çamaşırı giyinilir.

Günümüz kadınlarına bakacak olursak; yaşlılar başına tülbent örterler. Yazları üzerlerine entari türü ince elbiseler giyerlerken, kışları genellikle kazak, hırka türü kalın giysiler giyinirler. Yaşlılar ve orta yaşlı kadınlar genellikle etek giyinirlerken; iş sırasında ise şalvarı tercih ederler.

Köyün genç kızlarına bakacak olursak; bunların genellikle başlarının açık olduğunu görmekteyiz. İş sırasında ise şalvar yerine genellikle pantolonları tercih ederler. Genç kızları ve çocukları giyim tarzları ile şehirdeki insanlardan ayırmak artık çok zordur.

Köylü kadınların giyimlerine örnek (yaşlıların en eski giyim tarzı ile en yeni giyim tarzları görülmektedir.)

Köydeki erkeklerin giyimine bakacak olursak; yaşlılar genellikle gömlek, onun üzerine yelek, onun üzerine ise genellikle ceket giyinmektedirler. Kafalarına ise şapka takmaktadırlar. Yıllar önce (yaklaşık 20-25 yıl önce) köyde genellikle şalvar giyinen erkekler artık pantolon giyinmektedirler.

Günümüz orta yaş erkekleri ise; alta pantolon üzerine gömlek, hırka, kazak, giyinirlerken nadir olarakta şapka takanlar vardır. Kışın giyim kış şartlarına bağlı olarak iki üç kat olurken, ayaklara genellikle, koyun yününden yapılan çoraplar giyinilir. Köyde iş sırasında genellikle lastik ayakkabı giyinilmektedir.

Gençler ise tamamen şehir giyim ve kuşamlarına uygun olarak kot pantolon, kazak, gömlek, mont, kundura giyinmeleri şehir-köy arasındaki etkileşimin özelliklede gençler üzerinde daha fazla etkili olduğunu göstermektedir.


İçeriğe dön | Ana menüye dön